Słuchanie w języku angielskim

Słuchanie w języku angielskim

We wpisie Podcasty a nauka angielskiego wymieniłem kilka powodów, dla których warto słuchać długich konwersacji w formie podcastów. Znalazło się też miejsce na wymienienie kilku wartych polecenia.

Dziś krok w tył i szersze spojrzenie na słuchanie jako jedną z umiejętności językowych i wagę, jaka powinna być jej przypisywana.

Czego warto posłuchać o… słuchaniu

Treść tego wpisu bazuje na obszernym omówieniu tematu słuchania przez Luke’a Thompsona w 586. odcinku jego podcastu (The importance of listening – Luke’s ENGLISH Podcast).

Gorąco zachęcam do jego przesłuchania, dzięki czemu już edukując się czemu słuchanie jest ważne w nauce języka będziemy podążali za wskazówkami autora 😉

Motto podcastu Luke’a, rodowitego Brytyjczyka z przeszło 20-letnim doświadczeniem w nauczaniu języka, to:

This is a podcast all about learning English through listening, while having some fun in the process

Dla zainteresowanych dogłębniejszym omówieniem co przyświeca autorowi tego podcastu – warto posłuchać odcinka 568.


NIE CHCESZ OMINĄĆ NOWYCH WPISÓW NA OBCYM NIEOBCYM?
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!


Dlaczego słuchanie jest takie ważne?

Tymczasem do rzeczy.

Skupmy się na kilku fundamentalnych powodach, z których wypływa postawiona w nagłówku teza.

KOMUNIKACJA GŁOSOWA = FUNDAMENT

Komunikacja głosowa, niezależnie od tego, jak mocno naciskana przez formy pisemne (zwłaszcza krótkie) czy wizualne (coraz powszechniejsze), stanowi i stanowić będzie fundament interakcji międzyludzkiej.

Słuchanie, czyli część odbiorcza/receptywna komunikacji, jest niezbędne, by prowadzić skuteczny dialog, w którym następuje logiczna wymiana myśli i kolejne wypowiedzi nawiązują do poprzednich i stanowią punkt zaczepiania dla następujących.

ULOTNOŚĆ WERBALNEJ KOMUNIKACJI

W przeciwieństwie do tekstu czy obrazu, które z natury przybierają formę materialną, komunikacja werbalna jest – jeśli nie rejestrowana – ulotna.

Nietrudno o sytuację, gdy niewyłapanie komunikatu może skutkować niebezpieczeństwem (np. niezrozumienie instrukcji bezpieczeństwa przed skokiem na bungee), naganą (np. przekręcenie polecenia od przełożonego czy klienta) czy zażenowaniem (np. popełnienie gafy na oczach innych). Dlatego rozumienie komunikacji głosowej, wspomagane kontekstem i naszym doświadczeniem, powinno idealnie następować szybko i być poprawne za pierwszym razem. 

SŁUCHANIE NIEZBĘDNE DLA MÓWIENIA

Słuchanie to niezbędny składnik w sztuce opanowania mówienia, pozwalający na absorpcję języka, który stanowi bazę do późniejszej imitacji, powielania czy modyfikacji podczas własnej produkcji języka.

Szczególnie wydatne jest to w przypadku języka nieformalnego, codziennego, który różni się od podręcznikowego nie tylko leksykonem, co przede wszystkim szerokopojętą wymową i paletą zjawisk, które na jej finalny kształt wpływają, by wymienić tylko zmiany dźwięków na inne czy ich pomijanie. Najlepszym paliwem dla zdolność codziennej komunikacji jest eksponowanie się na nią.

No dobrze, ale jak nad słuchaniem pracować?

Tymczasem postawię tu wyimaginowany średnik i wrócę do tematu osobnym wpisem, bo jest o czym pisać. Stay tuned!

Dzięki,

Michał

Leave a comment